Hakkında

Mehtap Hisar Kimdir?

Mehtap Hisar Kimdir?

Uzman Psikolog / Psikoterapist Mehtap HİSAR, 2000 yılında ÖSS’de %1’ lik dilime girerek tek tercihi olan psikoloji bölümünde okuma hayalini Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarı bursu ile kazanarak gerçekleştirmiştir. Eğitimini 3.71/4.0 akademik ortalama ile, bölüm ve fakülte sıralamasında ilk üçe girerek yüksek onur derecesiyle tamamlamış, lisans eğitimi süresince sekiz kere Vehbi Koç Onur Ödülü’ne hak kazanmıştır. Üç yıl süresince Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın asistanlık görevini üstlenmiştir. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, uzmanlık eğitimi için Amerika ve Avrupa’daki çeşitli okulların psikoloji fakültelerinden kabul almış, eğitimine Oslo 'da (Norveç) bulunan, BI Handelshoyskolen'de Organizasyon Psikolojisi yüksek lisans programında devam etmiştir. BI tarafından verilen başarı bursuna hak kazanmış, 2007 yılında programı başarı ile tamamlayarak uzmanlığını almıştır.

Hisar, 2012 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Psikoloji'de tıbbi uygulama yeterlilik sınavında başarılı olmuş ve gerekli deneyim ve uygulama kriterlerini karşılayarak tıbbi/klinik uygulama yeterliliğini kanıtlamış bir psikologtur. Birçok farklı konuda alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen eğitim ve seminerlere katılmıştır ve halen teorik ve pratik bilgilerini zenginleştirmek için güncel eğitim programlarını takip etmektedir. Psikoterapi Enstitüsü tarafından verilen ve 3 yıl süren (1080 saat) ileri seviye psikoterapi eğitimi; Bütüncül Psikoterapi Eğitimi'ne başarı bursu ile kabul edilmiş, programın teorik, formülasyon ve süpervizyon aşamalarını başarıyla tamamlamış, Psikoterapi Enstitüsü'nden "Bütüncül Psikoterapist" olarak mezun olmuştır. Bütüncül psikoterapi yaklaşımı; psikolojik yapılanmalar, kişilik örüntüleri, kişilik bozuklukları, farklı kuramsal yaklaşımlar ve psikoterapiye uyarlanması hakkında derin bir bilgi birikimi ve içgörü kazandırma niteliğindedir. Bütüncül bir psikoterapi yaklaşımını benimseyen Hisar, her bir danışana özel ayrı bir terapi süreci planlamanın önemli olduğuna inanmakta, danışanının ihtiyaç ve sıkıntıları doğrultusunda kullandığı yöntem ve teknikleri şekillendirebilme esnekliğine sahip bir psikoterapisttir. Süpervizyon çalışmalarına yine Psikoterapi Enstitüsü bünyesinde halen devam etmektedir.

EMDR (Göz hareketleri duyarsızlaştırma-yeniden işleme) ve Hipnoz, psikoterapi çalışmalarında gerekli durumlarda aktif olarak kullandığı tekniklerdir. Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı terapi, Stratejik Aile terapisi, Gottman Çift terapisi, Duygu Odaklı Çift terapisi, Travma, Klinik Hipnoz uygulama eğitimi, Hümanistik ve Varoluşçu yaklaşımlar, Cinsellik ve Cinsel Tedaviler, Zor Ergen ve Aileleriyle Psikoterapi, Şiddet ve İstismar, Temel Danışmanlık Becerileri, Bağlanma ve Doğal Ebeveynlik, Rahatlama Teknikleri, Madde Bağımlılığı, Yaratıcılık, İlişki yönetimi-Zor insanlarla Baş edebilme, Yetkinlik Bazlı Mülakat ve Hedefe Yönelik Seçim tamamlamış olduğu eğitim ve sertifika programlarından bazılarıdır. Aynı zamanda kullanmakta olduğu terapi tekniklerinin süpervizyonlarını da tamamlamıştır. Psikoterapi Derneği ve Hipnoz Derneği üyesidir.

2002 yılında Çebi Sağlık Merkezinde klinik stajını yapmış, bir yılı aşkın bir süre Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi Zihinsel ve Bedensel Engelli Çocuklara Yardım Merkezi (ZIBEC)’nde gönüllü olarak çalışmıştır. 1.5 yılı aşkın bir süre Arçelik A.Ş. Genel Müdürlük İnsan Kaynakları departmanında iç müşteri danışmanı olarak görev yapmıştır. 2009-2011 yılları arasında yaklaşık 3 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi psikolojik danışmanlık biriminde yetişkin psikoloğu olarak yoğun bir şekilde bireysel terapi ve çift terapisi süreçlerini yürütmüştür. Yine aynı proje kapsamında öfke kontrolü, stresle baş edebilme, olumlu ebeveynlik, kendini ifade edebilme, güvenli davranış ve girişkenlik gibi konularda birçok psiko-eğitimsel grup çalışması gerçekleştirmiştir. Ayrıca eş zamanlı olarak 2.5 yıl özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde ergen, yetişkin bireysel psikoterapi ve çift terapisi alanında çalışmalarını sürdürmüştür.

Tüm bu süre zarfında 3 000'in üzerinde danışana psikolojik danışmanlık hizmeti verme fırsatı bulmuş ve bugüne kadar 15 000'in üzerinde görüşme yapmıştır. Hisar, Nisan 2012'de bir meslektaşıyla birlikte İDEA Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ni kurmuş, çok severek gerçekleştirdiği mesleğini o tarihten itibaren kendi danışmanlık merkezinde ağırlıklı olarak ergen, yetişkin ve çiftlerle çalışmaya ve kurumlara yönelik danışmanlık, eğitim ve seminer çalışmalarına devam etmektedir. 2015 yılına ait "Senin İçin " adında bir kitap çalışması bulunmaktadır. İkinci kitap çalışması olan "Cevapsız Sorular" tüm popüler kitap sitelerinden temin edilebilir durumdadır.
Evli ve bir kız annesidir.

Mail Listemize Katılın

Sertifikalar

"Senin için" den

İletişim

İdea Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkezi
Adres
Atatürk Mahallesi, 41 Ada. 4 -5 A Dr:46, 34758 Ataşehir/İstanbul
Ofis

0 543 648 68 48